Egitim-Dünyası

TEOG Yerleştirmelerine Yeni Formül

  • 03 Aralık 2014
  • 1.302 kez görüntülendi.
TEOG Yerleştirmelerine Yeni Formül
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8. sınıf öğrencilerine için hazırlanan TEOG sınavlarında oluşan yerleştirme karmaşasına son vermek için yeni bir sistem geliştirildi. MEB yeni formül üzerinde çalışıyor. MEB in yeni formülü ile öğrenciler yerleştirme aşamasında oluşan karmaşadan kurtulacak.

MEB’in üzerinde çalıştığı yeni sisteme göre. TEOG yerleştirmelerinde oluşan karmaşayı çözmek için bu yıl özel okullara erken kayıt sistemi getirilecek. TEOG sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin yerleştirme puanları belli olduğu ilk hafta özel okulların kayıt takvimi de başlatılacak. Böylece yerleştirmelerde yaşanan karmaşaya son verilmiş olacak.

Benzer sistem açık lise kayıtlarında da yapılacak. Bu süre en fazla bir hafta olacak.  Yapılan açıklamalarda MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, “Bir özel okula kayıt yaptıran öğrenci devlete ancak nakil yoluyla geçebilecek. Kayıt yaptırdığı sistemde görüldüğü için devlet okulunu tercih edemeyecek” dedi. TEOG sonuçlarının açıklanacağı temmuzun ilk haftasında, aynı anda da özel okullara kayıt için süre verilecek.

Bu sürede hem özel okullar, hem de açık liseye gitmek isteyenler tercih edecekleri okullara kayıt yaptıracak. Kaydını yapan öğrenciler de devlet okullarının listesinden çıkacak. Böylece öğrenci devlet okuluna otomatik olarak yerleştirilemeyecek. Devlet okulları listesinde yer almayan çocukların otomatik olarak bir okula yerleştirilmesine de gerek kalmamış alacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ