Egitim-Dünyası

Favori Yabancı Okullar Nasıl Öğrenci Alacak?

Favori Yabancı Okullar Nasıl Öğrenci Alacak?

Yabancı Özel Okullar Nasıl Öğrenci Alacak? İşte Ayrıntılar

Öğrenciler TEOG dan sonra nasıl yerleşecek işte bunların hepsi bu haberin ayrıntılarında saklı, yabancı dille eğitim veren özel okullar dahil olmak üzere nasıl bir eğitim yerleştirmesi yapılacak?
Birden fazla okul peşinde koşacak olan veliler bunları göz önünde tutup çocuklarının aldıkları puanları buna göre hesaplamalı.

Yaklaşan TEOG sınavı ile beraber velilerin kafasını kurcalayan bir soru da yabancı özel okulların nasıl öğrenci alacağı oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tüm özel okullara 2014 yılı aralık ayı sonuna kadar bakanlığa kayıt kabul yönetmeliklerini onaylatmaları halinde taleplerinin kabul edileceğini bildirmişti.

Tüm özel okullar da bu karar doğrultusunda yönetmeliklerinde ya yeni değişikliklere giderek öğrencilerini nasıl alacaklarına ilişkin kararlarını verip bakanlığa bunu teklif olarak sundular ya da mevcut yönetmeliklerinde bir değişikliğe gitmeden öğrenci alım sistemlerini korudular.

Yabancı özel okullar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldıkları onay ile 2014-2015 eğitim yılında nasıl öğrenci alacaklarına ilişkin sistemlerini açıkladılar. Ancak velilerin kafasını da oldukça karıştırdılar.

Çünkü özellikle yabancı okullar kendileri için farklılık sayılabilecek tekliflerle bakanlığa başvurdu. Buna göre bazı yabancı okullar TEOG sonucuna göre bazı okullar da TEOG’da yer alan belli derslerin sonuçlarını baz alarak yapacakları puan hesaplamalarıyla öğrencilerini alacaklar.
Sayfamızdaki tabloda çocuklarını yabancı okullara göndermek isteyen velilerin yabancı okullar için hangi dersleri dikkate almaları gerektiği ve bu dersler için oluşturulmuş olan puan hesaplamaları ve katsayıları yer alıyor.

Veliler dikkat edin
Her okul birbirlerinden farklı kriterler oluşturmuş. Dolayısıyla iki ya da üç farklı okul peşinde koşacak olan velilerin bunları göz önünde tutup, çocuklarının aldıkları puanları bu kriterlere göre hesaplamaları gerekecek.

Türk özel okulları Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrencilerini alacaklarını ya da hem YEP hem de kendi sınav sonuçlarını birlikte kullanacaklarını duyurdu. Örneğin Koç Okulları, Türkçe veTOEFL / IELTS (General Training ) sınavlarının sonucuna göre açık kontenjanı kadar öğrenci alacağını duyurdu. Türkçe sınavı Koç Özel Lisesi tarafından yapılacak ve barajı aşmak için 100 üzerinden en az 70 puan almak gerekecek.

Bunun yanında İngilizce için öğrencilerin Cambridge IELTS (General Training -Minimum not 5,5) ve TOEFL (Bilgisayar Üzerinden -Minimum not 65) sınavlarına girmeleri ve belirlenen minimum puanı almaları gerekiyor. Terakki Vakfı Okulları, Bilfen, FMV Işık Okulları ile MEF Okulları gibi okullar da öğrencilerini TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sonucuna göre oluşacak Yerleştirmeye Esas Puanına göre (YEP) alacaklar.

Başarılı öğrenciyi zorlayan takvim
Milli Eğitim Bakanlığı’nın kayıt kabul koşulları ve tercih takviminde öngördüğü tarih aralıkları sıkıntı yaratıyor. Özellikle kayıt takvimi, başarılı öğrencileri ve velileri ile başarılı öğrencileri bünyelerinde tutmak ya da okullarına kazandırmak isteyen okulları zorlayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, tüm özel okullara 26 Haziran ile 10 Temmuz tarihleri arasında kayıt yapabilirisiniz diyor. Bunu yapmayan öğrenciler için özel okullara kayıt şansı ancak nakillerin başladığı 1 Eylül’e kalıyor.
Bu tarihe kadar da özel okullara ve velilere hiçbir şey yapamazsınız diyor. Bu aralıkta tüm öğrenciler devlet Anadolu liseleri için tercihlerini yapacaklar ve yaptıkları tercihlerin sonucunu bekleyecekler. Yerleştikleri okullardan memnun olmayanlar ancak 1 Eylül’den itibaren başka okullar için nakil isteyebilecekler.

OKUL OKUL KRİTERLER

Alman Lisesi
-Türkçe, matematik, Fen ve Teknoloji, yabancı dil derslerinden oluşan, ilk ve ikinci dönem eşit hesaplanacak ve okul yılsonu başarı puanı katılmayacaktır.
-1000 Tam puan üzerinden hesaplama yapılacak.

Amerikan Robert Lisesi Notre Dame De Sion Fransız Lisesi St. Benoit Fransız Lisesi St. Joseph Fransız Lisesi St. Michel Fransız Lisesi St. Pulcherie Fransız Lisesi St. Joseph Fransız Lisesi İzmir

-Türkçe, matematik ve Fen ve Teknoloji ile T.c. inkılap Tarihi ve atatürkçülük derslerinin sonucuna göre öğrenci alınacaktır.

-Amerikan robert lisesi, puanlamayı 1000 Tam puan üzerinden yapacak.

-Fransız liseleri, puanlamayı 900 puan üzerinden gerçekleştirecekler.

Tarsus Amerikan Koleji İzmir Amerikan Koleji Üsküdar Amerikan Lisesi

Türkçe, matematik, Fen ve Teknoloji ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin merkezi ortaöğretime Geçiş sınavları sonuçlarına göre öğrenci alacaktır. I. veya II. TEOG sınavlarının ağırlıkları aynı olacak, dört dersin sınav sonuçları eşit ağırlıkta hesaplanıp farklı katsayı kullanılmayacaktır.
Öğrencinin kayıt puanı 400 tam puan üzerinden hesaplanacaktır. okul ortalamaları, puan hesaplamalarına dâhil edilmeyecektir.

-Özel amerikan liseleri, puanlamayı 400 puan üzerinden yapacaklar.

St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu (Lise Bölümü) St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu ( Ticaret Bölümü)
TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sonucuna göre yerleştirmeye esas Puanla (YEP) öğrenci alacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ