Egitim-Dünyası

SBS İle İlgili Kopya Skandalı !

SBS İle İlgili Kopya Skandalı !

2010 SBS İle İlgili vahim İddia

2010 Sbs ile yeni iddia orataya çıktı iddiaya göre bu sınavda da kopya çekildi, sorular daha önceden sızdırıldı, iddiaya göre diğer bir çok sınav gibi bu sınavla ilgilide bir çalışma ve soruşturma başlıyor.
2010-2015 arasındaki KPSS, YGS, hakim-savcılık, askeri ve polis okullarına giriş sınavı sorularının sızdırıldığı iddialarına, 2010 yılında yapılan Seviye Belirleme Sınavı da (SBS) eklendi. Milli eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı SBS sorularının, sınavdan 20 gün önce Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) görevli bir personelin bilgisayarına yüklendiği ortaya çıktı. Savcılık, KPSS soruşturması kapsamında 5 yıl önce el konulan ÖSYM personelinin bilgisayarlarında yapılan inceleme sonucu ortaya çıkan bu yeni gelişme üzerine soruşturma başlattı.

5 Haziran 2010’da yapılan SBS’ye 1 milyon 19 bin 498 öğrenci başvurdu. Sınava ise 1 milyon 8 bin 302 öğrenci katıldı. Bu öğrencilerin arasından bin 544’ü sorulan 100 sorunun tamamını doğru yaparak birinci oldu. Sınıf puanı 500 tam puan olan öğrenci sayısı ise 868 olarak gerçekleşti. Tercih hakkı kazanan öğrenci sayısı ise 998 bin 97 oldu. Tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısında sonraki yıllarda ciddi bir düşüş yaşandı. Bu kapsamda 2011’de 21; 2012’de ise 677 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı.

TÜBİTAK inceledi

5 Haziran 2010’da yapılan SBS’nin hemen ardından 10-11 Temmuz 2010’da yapılan KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ÖSYM’ye gidilerek, TAB ve ARGE bölümünde görevli olan ÖSYM personelinin bilgisayarlar hard disklerine incelenmek üzere el konuldu. KPSS soruşturmasını 4 yıl bitiremeyen eski Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan’dan dosyanın alınmasından sonra hızlanan soruşturmada hard diskler, TÜBİTAK uzmanları tarafından incelendi ve 2010’da yapılan SBS sorularının da sızdırıldığı ortaya çıktı.

Suç tarihinde ÖSYM’de Araştırma Geliştirme ve Değerlendirme Müdürlüğü’nde görevli olan H.A.’ya ait bilgisayardan, 5 Haziran 2010’da yapılan SBS’den 20 gün önce bilgisayara yüklenmiş SBS sorularının bulunduğu ortaya çıktı. ÖSYM ile hiçbir ilgisi bulunmayan, tamamen MEB’in gözetimi ve denetiminde yapılan SBS’yle ilgili soruların, bir ÖSYM çalışanının bilgisayarında bulunması üzerine soruşturma başlatıldı.

ÖSYM’nin 6 sınavının soruları bilgisayarından çıktı
Paralel Yapı’nın KPSS hırsızlığı ile ilgili yürütülen soruşturmada hakkında gözaltı kararı bulunan firari şüpheli Safiye A’nın bilgisiyarında, ÖSYM’nin yaptığı 6 değişik sınava ait sorular çıktı. Soruşturmada aynı soyadı taşıyan 7 şüphelinin olması da dikkat çekti.

2010 yılında yapılan KPSS sınavıyla birlikte 6 değişik sınav sorularının bilgisayarında çıktığı ÖSYM personeli Safiye Açıkgöz’le aynı soyadı taşıyan 6 “KPSS dahisi” kişinin olduğu tespit edildi. Bu kişilerin akrabalık ilişkileri araştırılıyor. Öte yandan ÖSYM çalışanı Haydar A’nın hard diskinde 2010 SBS sorularının da çıktığı öğrenildi.

MEB soruları da orada çıktı

2010 KPSS soruşturması kapsamında ÖSYM’de bulunan 17 harddisk TUBİTAK tarafından incelemeye alındı. Bilgisayarlara bakıldığında soru hızsızlığının boyutu bir kere daha gözler önüne serildi. İncelemede ÖSYM Araştırma Geliştirme ve Değerlendirme Müdürü Haydar A’nın bilgisayarında 2010 SBS (Seviye Belirleme Sınavı) sorularının bulunduğu tespit edildi. Sınavdan 20 gün önce bilgisayara girdiği tespit edilen soruların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmasına rağmen ÖSYM çalışanının bilgisayarında bulunması şüpheleri artırdı. Savcılık bu kapsamda soruşturmayı derinleştirdi.

Şüphelilerden 7’si “Açıkgöz”

Öte yandan incelemede daha önce ÖSYM’de sözel soruları hazırlayan ve KPSS şüphelileri arasında yer alan ancak 22.09.2014’te yurtdışına kaçarak firariliği süren Safiye Açıkgöz’ün soruların tutulduğu ana bilgisayara girerek 2010 KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı), 2010 YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı), 2010 LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı), 2010 ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), 2010 YÖS Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ve 2010 TCS (Türk Cumhuriyetleri Sınavı) sorularına sınavlardan önce eriştiği tespit edilmişti. KPSS şüphelileri arasında Açıkgöz’le aynı soyadı taşıyan 6 kişinin bulunması da soruşturmada kuşku uyandırdı. Adaylarının ilişkilerinin araştırıldığı öğrenildi.

MASAK PARANIN İZİNİ TESPİT ETTİ

Paralel Yapı’nın KPSS’deki hırsızlığı üzerine başlatılan soruşturmada Mali Suçlar Araştırma Kurulu raporu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Raporda şüphelilerin yurt dışındaki 20 kuruluşa para transfer ettiği tespiti var. Raporda, soruşturma şüphelilerinin çalıştığı 148 firma arasında çok yüksek meblağda mal ve hizmet ilişkisi belirlendiğine yer verildi. Ayrıca, bazı şüphelilerin, Paralel Devlet Yapılanması’na (PYD) bağlı yurt dışındaki 20 kuruluşa para transfer ettikleri belirlendi.

Avukatların ‘Alo 155’ oyunu

Bu arada, Perşembe günü tutuklamaya sevk edilen şüphelilerden bir kısmının avukatlarının, “155 Polis İmdat” hattını arayarak, soruşturmayı yürüten savcı Erkman hakkında “şikayette” bulundukları belirtildi. İhbara ilişkin kayıtların da savcılığa ulaştığı bildirildi. KPSS’deki usulsüzlük iddialarına ilişkin 20 Nisan Pazartesi günü düzenlenen operasyonlarda, hakkında gözaltı kararı çıkarılan 78 kişiden şu ana kadar 67’sine ulaşıldı. Ulaşılamayan 11 şüpheliden 4’ünün halen yurt dışında bulunduğu tespit edildi. Soruşturma şüphelilerinden 2 kişi de bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, teslim oldu. Bu kişilerden Ramazan Ö, ifade işleminin ardından serbest bırakıldı.

2. DALGADA 17 TUTUKLAMA

KPSSS? operasyonunda önceki gün tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 42 kişiden 17’si tutuklandı. 25 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Böylece KPSS operasyonları kapsamında tutuklu sayısı toplamda 49’a ulaştı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ