Egitim-Dünyası

KPSS Başvuru 2014-Şartlar, Evraklar ve Detaylar

KPSS Başvuru 2014-Şartlar, Evraklar ve Detaylar

kpss başvuruları 2014,kpss başvuruları ne zaman,kpss başvuruları hangi banka,kpss başvuruları için gerekli belgeler,kpss başvuru ücretleri,kpss başvuruları nereye yapılır,kpss başvuruları nasıl yapılıyor,2014 kpss başvuruları ne zaman,kpss başvuru formu,kpss başvuru tarihleri,kpss başvuru şartları,kpss başvuru merkezleri,kpss başvuru 2014,kpss başvuru tarihi,kpss başvuru için gerekli belgeler ve siz değerli egitim-dunyasi.net okuyucuları için 05.05.2014 itibari ile hazırladığımız resimli kpss başvuru kılavuzu yazımızın devamındadır.

 

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), lisans düzeyinde olan kısmı 5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde, KPSS kapsamında Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı ise 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacak.

KPSS‘ye,herhangi bir lisans bölümünden  mezun olmuş adaylar  ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar başvuru yapabilecek. Bu adaylardan, Milli Eğitim Bakanlığına kadrolu öğretmen olarak  atanmayı düşünen öğretmen adayları ve Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyen adayların hepsinin KPSS’ye başvurup girmesi gerekmektedir. Tüm adayların KPSS’nin “5 temmuz 2014 cumartesi sabah oturumu”na girmesi mecburidir.

kpss Başvuru Tarihleri

ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) ve DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi testi) dahil KPSS’ye başvuru işlemleri 05,05,2014 pazartesi günü başlayacak ve 14 Mayıs 2014’te sona erecek. Müracaatlar, başvuru merkezlerince yürütülecek.Başvuru merkezleri, ÖSYM’nin “www.osym.gov.tr” internet adresinde ilan edilmiştir ayrıca sitemizdede mevcuttur.ösym tarafından yapılan açıklamaya göre  Başvuru süresi uzatılmayacaktır. 05,05,2014 -14 Mayıs 2014’te tarihleri içinde başvurusunu tamamlamayan adayların, KPSS’ye, ÖABT’ye ve DHBT’ye giremeyeceklerdir.2014_kpss_tarihleri_osym_tarafindan_aciklandi_peki_sinav_ne_zaman_osym_2014_kpss_sinavlarin_ne_zaman_yapacak_2014_kpss_lisan_ve_ortaogretim_tarihleri_belirlendi_mi_iste_detaylar_h1486

kpss Başvuru Ücretleri

KPSS SINAV ÜCRETİ :

 • Sadece 05 mayıs 2014 cumartesi sabah yapılacak olan oturumuna girmek isteyen adaylar 40,00 TL;
 •  cumartesi sabah oturumu ile birlikte diğer üç oturumdan herhangi birine de girmek isteyen adaylar 80 TL;
 • tüm oturumlara girecek adayların ise 160 TL gibi meblağ ödemeleri gerekecek.

kpss Başvuru Kılavuzu

Sınava girmek isteyen adaylar,  Başvuru kılavuzu ile aday başvuru formuna yukarıda belirttiğimiz sınava başvurma süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda, başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Adayların bu kılavuzu dikkatle incelemesi ve başvurularını tamamladıktan sonra süresi içinde ÖSYM’nin “http://ais.osym.gov.tr” internet adresinden bilgilerini kontrol etmesi gerekiyor. kılavuz için tıklayınız

Kpss ücretinin ödeneceği bankalar

Akbank, Denizbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri, PTT İş Yerleri, İnternet bankacılığı ve Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

İnternet bankacılığından yapılan ödemede karşımıza 1 den 6 ya kadar bir sayı seçmemiz gereken kısım kaçtane sınava girmek istediğimizi seçmemiz gereken kısım sadece cumartesi sabahki oturuma gireceksek 1 i seçecegiz misal olarak

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği” ile Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 1 Nisan 2013 tarihli kararı uyarınca yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında başvuran adaylardan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca haklarında sınava girme kararı alınanların, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’na girme zorunluluğu bulunuyor. Bu durumdaki adayların da KPSS’ye, kılavuzdaki kurallara uygun olarak başvurması gerekiyor.

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl; ancak öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıl olacak. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam edecek. 14 Mayıs 2014 tarihinden sonra lisans düzeyinden mezun olan ve lisans düzeyinden KPSS’ye girmeyip KPSS’ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B grubu lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS ortaöğretim veya önlisans sınav sonuçları sona erecek; takip eden KPSS A grubu sınavına girmeleri KPSS ortaöğretim veya önlisans sınav sonuçlarını etkilemeyecek. (AA)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. üniversiteli dedi ki:

  ben önlisanstan ocak ayında mezun olacağım kpss başvurusu için öğrenci belgem yeterli mi acil cevap

 2. büşra dedi ki:

  merhabalar kpssye kayıtlar basladımı baslamdı ıse ne zaman baslıcak gereklı evraklar nelerdır ve sınav hangı ayda olucak bılgılendırırsenız sevınırım tesekkurler

  1. egitimdunyasi dedi ki:

   yukarıda konuyu ekledik tekrar incelerseniz…

BİR YORUM YAZ