Egitim-Dünyası

Öğretmenlerin Meslek Arayışı

Öğretmenlerin Meslek Arayışı

Öğretmen adayları her ne kadar özel kuruluşlarda iş aramaya devam ediyor olsada rehberlik-psikolojik danışmanlık ve halkla ilişkiler bölümlerinde de arayış içindeler. Kariyer.net den edinilen bildilere göre göre,özel şirketlerde en çok İngilizce ve sınıf öğretmeni ihtiyacı öne çıkarken, matematik branşı başvuru listesinde zirvede.

22 milyondan fazla üyesi bulunan insan kaynakları platformu Kariyer.net, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde eğitim sektörü haritasının çalışmasını yaptı. Çalışmaya göre; Kariyer.net’te iş arayan öğretmen adaylarının yüzde 24’ü eğitim sektöründeki ilanlara başvuru yapıyor. Ve bu sektörde son bir yılda yüzde 30 artış gösterirken, eğitimle ilgili yayınlanan her bir ilan için 522 başvuru oluyor.

Kariyer.net in verdiği bilgiler şöyle:Özel sektörde İngilizce öğretmenine ihtiyaç fazla Kariyer.net verilerine göre, eğitim sektöründe en çok aranan pozisyonlar içinde en fazla talep, yüzde 38’lik oranla İngilizce öğretmenliği için oluyor. İngilizce öğretmenliği pozisyonunu sırasıyla sınıf öğretmeni (yüzde 12), anaokulu öğretmeni (yüzde 8), eğitim danışmanı (yüzde 7),
stajyer (yüzde 7), matematik öğretmeni (yüzde 6), rehber öğretmen (yüzde 4) ve yurtdışı eğitim danışmanı (yüzde 3) takip ediyor.

Öğretmen adayların en çok başvuru yaptığı pozisyonlarla, firmalar tarafından en çok aranan pozisyonlar benzer bir tablo çiziyor. En yoğun başvuru sayısı yüzde 45’lik bir oranla genel başvuru içeren öğretmen ilanlarında toplanıyor. Ardından sırasıyla İngilizce öğretmeni (yüzde 13), branş öğretmeni (yüzde 4), sınıf öğretmeni (yüzde 4), anaokulu öğretmeni (yüzde 4) ve matematik öğretmeni (yüzde 4) geliyor.Öğretmenlerin en çok başvuru yaptığı ilanlar arasında ise Eğitim danışmanı, halkla ilişkiler elemanı ve satış danışmanı yer alıyor .

Atanamayan adaylar İstanbul ve Ankaranın yanı sıra kıyı kentlerindede özel sektörlerde çalışmaya yöneliyorlar .Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Öğretmenliğin özellikle Türkiye’de kadınlar tarafından tercih edildiğini Kariyer.net verileri de teyit ediyor. Kariyer.net veri tabanındaki adayların yüzde 72’sini kadınlar oluşturuyor.

Öğretmen adayların içinde erkek oranı ise sadece yüzde 28” diye betimledi.Öğretmenlik bölümünden mezun adaylar özel sektörde eğitim alanında iş aramaya devam etse de rehberlik-psikolojik danışmanlık ve halkla ilişkiler bölümlerine de yöneliyor.

Öğretmenlik mezunlarının en çok başvurduğu pozisyon arasında satış danışmanlığı ve çağrı merkezi müşteri temsilciği pozisyonları da bulunuyor. Diğer yandan bankacılık, perakende ve yapı sektörleri de öğretmenlerin başvuru yaptığı sektörler sıralamasında üstte yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ