Egitim-Dünyası

2015 TEOG Tercih Tarihleri, Kılavuzu ve Detaylar

2015 TEOG Tercih Tarihleri, Kılavuzu ve Detaylar

2015 yılı hazırlanmış TEOG kılavuzunun Büyük bir kısmı hiç bir yerden indirme gereksinimi olmadan yazımızda metin olarak yer almaktadır. Tabi orijinal kılavuz ise yazımızın sonunda ek olarak verilmiş bir tıkla indirebilirsiniz veya online olarak okuyabilirsiniz.

 

 

2015 ORTAÖĞRETİM KURUMLARI TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

TARİH İŞLEM
04-08 Mayıs 2015 Okul kontenjan girişlerinin yapılması
11-15 Mayıs 2015 İlçe ve il kontenjan girişlerinin onayı
18-22 Mayıs 2015 Bakanlık kontenjan girişlerinin onayı
05 Haziran 2015 Ortak Sınavlar Puanlarının İlanı
5-9 Haziran 2015 Ortak Sınavlar Puanlarına İtiraz
24 Haziran 2015 Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı
24 Haziran 2015 8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı
24 Haziran 2015 10 Temmuz 2015 Sınavla Öğrenci Alacak Özel Okulların Kayıt İşlemleri
06-16 Temmuz 2015 (Saat 17.00’ye kadar) Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması
14 Ağustos 2015 Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt
14 Ağustos 2015 Boş Kontenjanların İlan Edilmesi
17-21 Ağustos 2015 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Tercih Başvuruların Alınması
24 Ağustos 2015 Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt
24 Ağustos 2015 Yerleşemeyen Öğrencilerin Açık Öğretim Kurumlarına Kayıtlarının Yapılması
14 Eylül 2015 2015-2016 Öğretim Yılı Açılışı

 

 • 17-18-19 Temmuz 2015 Ramazan Bayramı
 • 30 Ağustos 2015 Zafer Bayramı
 • 14 Eylül 2015 2015-2016 Öğretim Yılı Açılışı

TERCİH İŞLEMLERİNİN YAPILACAĞI YERLER

Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.

İLETİŞİM

Tercih ve Yerleştirme İşlemleri

Telefon : MEB İletişim Merkezi

“Alo 147”

Faks : Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 0(312) 499 40 63

İnt. Adr. : http://www.meb.gov.tr http://oges.meb.gov.tr

https ://e-okul .meb.gov.tr

E-Posta : [email protected]

[email protected]

KISALTMALAR

PYBS Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı
YBP Yıl Sonu Başarı Puanı
YEP Yerleştirmeye Esas Puanı
AOSP Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı

DİKKAT:

2015 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan esaslar, kılavuzun yayım tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Bu esaslar, yasama, yürütme ve yargı organları ile Talim ve Terbiye Kurulu kararları gerekli kıldığı takdirde değiştirilebilir. Bu gibi durumlarda izlenecek yol, Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.

 

1.BÖLÜM: 2015 TEOG TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

1.1. GENEL AÇIKLAMALAR

 • Fen Liselerine,
 • Sosyal Bilimler Liselerine,
 • Anadolu Liselerine,
 • Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine,
 • Çok Programlı Anadolu Liselerine,
 • Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine,
 • Anadolu İmam-Hatip Liselerine,
 • Açık öğretim Kurumlarına
 • Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP’e göre öğrenci alan özel okullara 2015-2016 öğretim yılı için, öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanına (YEP) göre okul türlerine yerleştirme işlemleri yapılacak olup yerleştirme sonuçları aynı öğretim yılı için geçerli olacaktır. Sınavla öğrenci alacak özel okullar 24 Haziran -10 Temmuz 2015 tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapabilecektir. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecektir.
 • Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri, YEP’e göre ve kayıt-kabul şartlarını taşımaları hâlinde; tercihlerini http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan Ek-2 formunu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin doldurdukları formu, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü-06500 Teknikokullar/ANKARA adresine yerleştirme için 16 Temmuz 2015 tarihi mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır^Tercihlerden ve olabilecek gecikmelerden, öğrenci velisi sorumlu olacaktır.
 • Yurt dışından sınava giren öğrenciler; e-okul sisteminde kayıtlı ise http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden tercih yaparak okul müdürlüklerine tercihlerini onaylatacaktır. Bu imkânı olmayan yurt dışındaki öğrenciler ise tercihlerini http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan Ek-2 formunu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin doldurdukları formu, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü-06500 Teknikokullar/ANKARA adresine yerleştirme için 16 Temmuz 2015 tarihi mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihlerden ve olabilecek gecikmelerden, öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

Öğrencinin velisi, tercih ve yerleştirme ile ilgili her tür yazışmada; tercih işlemini yaptığı okulun il/ilçe kurum adı ve kodunu, öğrencinin adını-soyadını, T.C. kimlik numarasını, yabancı uyruklu ise öğrenci kayıt numarasını ve açık adresi ile cep telefon numarasını yazacaktır.

 • Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirme işlemleri güzel sanatlar ve spor liselerine giriş mevzuatı esas alınarak, tercihler doğrultusunda merkezi olarak yapılacaktır. Ancak güzel sanatlar ve spor liseleri için tercih yapacak öğrencilerin bu liselere kayıt kabul şartlarını taşımaları gerekecektir.

Veli ve okul müdürlüğü, bu kılavuzun yayımlanmasıyla birlikte bu kılavuzda belirtilen bütün

hükümleri kabul etmiş sayılacaktır.

1.2.ORTAÖĞRETİM OKULLARINA BAŞVURU ŞARTLARI

1.2.1. Genel Başvuru Şartları

 1. 2014-2015 öğretim yılında ortaokul 8’inci sınıfı başarıyla tamamlamış olmak,
 2. Başvuru yapılacak okulun kayıt- kabul şartlarını taşımak,
 3. YEP’e sahip olmak.

1.3.TERCİH İŞLEMLERİ

 1. 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecektir. Ancak güzel sanatlar ve spor liseleri için tercih yapacak öğrencilerin bu liselere kayıt kabul şartlarını taşımaları gerekecektir.
 2. Tercihler öğrenci/veli tarafından, https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecektir.
 3. Sınavla öğrenci alacak özel okullara kayıt işlemini yaptıran öğrenciler tercihte bulunamazlar.
 4.  İnternet adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında, «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRDIM TERCİH YAPMAYACAĞIM » ve «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonlarının seçenek olarak sunulması sağlanacaktır.
 5. Yerleştirmede öğrenciler tüm okul türlerini içeren 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir.
 6. Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından 06-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.
 7. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacaktır (16 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar).
 8. Ek-2 te yer alan Yurtdışı Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu, Sadece tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkânı olmayan yurt dışından sınava giren öğrenciler tarafından APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile gönderilecektir. (16 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar)Postada meydana gelecek gecikmeden öğrenci velisi sorumlu olacaktır.
 9. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır
 10. Tercihlerin elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacaktır.
 11.  Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.
 12. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.
 13. Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından başvuru işleminden sonra değiştirilemeyecektir.

1.4 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

 1. 8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri YEP üstünlüğü, tercih önceliği ve okul kontenjanına göre yapılacaktır. Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirme işlemleri güzel sanatlar ve spor liselerine giriş mevzuatı esas alınarak, tercihler doğrultusunda merkezi olarak yapılacaktır.
 2. Tercih ekranında hiçbir işlemi yapmayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri ise sistem tarafından açık öğretim kurumlarına gerçekleştirilecektir. Ancak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri açık öğretim kurumlarına yapılmayacaktır.
 3. Yerleştirme sonunda tercihlerine göre bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca boş kalan kontenjanlar için il/ilçe sınırları içerisinde 5 (beş) tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre 24 Ağustos 2015 tarihine kadar merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirilecektir.
 4. Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kesin kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
 5. Yerleştirme işlemleri bir defaya mahsus yapılacak olup yedek yerleştirme yapılmayacaktır.
 6. Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.
 7. Genel ilköğretim programını tamamlayan, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecektir.
 8. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin puanları, yerleştirildikleri okulların puanlarını hiçbir şekilde etkilemeyecektir.
 9. Özel okullar için %100 burslu okutacakları öğrencilerin yerleştirilmesi, Bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre %5’lik dilimden seçilerek yapılacaktır.Yerel şartları dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik dilimden karşılayabileceklerdir.
 10. Özelokullarda öğrenimi süresince burslu olarak okutulan öğrenci başarısı devam ettiği sürece bu haktan yararlandırılacaktır. Herhangi bir şekilde kurumdan ayrılan burslu öğrencilerden öğrenim gördüğü süre için ücret talep edilmeyecektir.

1.5. YERLEŞTİRME ESASLARI

 1. Yerleştirme yapılacak okul kontenjan listeleri http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanacaktır.
 2. YEP’ lerin eşit olması hâlinde 8’inci sınıf AOSP, bunun da eşit olması hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflarda YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı yine eşitlik bozulmaz ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınacaktır.
 3. Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin geçiş ve nakillerine ilişkin iş ve işlemler engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile sağlanacaktır.
 4.  Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bilgileri öğrenci il/ilçe yerleştirme ve nakil komisyonunun ekranına düşecektir, Bu öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin yerleştirme, geçiş ve nakillerine ilişkin iş ve işlemler engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile sağlanacaktır.
 5. Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edemeyeceklerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirmesi/nakilleri ile ilgili iş ve işlemler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları işbirliği ile il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunca yapılacaktır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

1.6. OKUL MÜDÜRLÜKLERİNCE YAPILACAK İŞLEMLER

a) e-Okul ve http://oges.meb.gov.tr internet sayfasında yer alan duyurular takip edilerek açıklamalar doğrultusunda gerekli işlemler yapılacaktır.

b) Zamanında girilmeyen, yanlış yapılan, eksik kalan ya da elektronik onay işleminden sonra bildirilen değişiklik talepleri hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır.

1.6.1.Ortaokul Müdürlüklerinin Yapacağı İşlemler:

 1. Öğrencilerin tercih ve talep başvurularını onaylamak üzere en az bir yetkili görevlendirmek,
 2. Tercih ve yerleştirme işlemleri ile ilgili velileri bilgilendirmek, isteyen veliye tercih ve yerleştirme e-kılavuzunun çıktısını vermek,
 3. Tercih işlemlerini öğrenci velisinin doldurduğu Ek-1’deki “ Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak Tercihi 10-16 Temmuz 2015 tarihinde yapmak,
 4. Elektronik ortamda onaylanan bilgilerin yazıcıdan 2 (iki) nüsha çıktısını alarak veliye de imzalattıktan sonra 1 (bir) nüshasını okulda saklayarak 1 (bir) nüshasını imza karşılığı veliye vermek,
 5. Kendi okulunun öğrencilerinin yanı sıra il içi ya da il dışından müracaat eden her öğrencinin tercih ve talep başvurularını onaylamak,
 6. Tercih yapması gereken tüm öğrencilerin tercih başvurularını kontrol ederek yapmayanları bilgilendirmek.
 7. Tercih yapmama nedenlerini (özel okula devam edecek, askeri lisede öğrenim görecek, yurt dışında öğrenci) e-okul sistemine işlemek.
 8. Genel ilköğretim programını takip eden özel eğitim ihtiyacı olan 8. sınıf öğrencilerini, sürece ilişkin iş ve işlemlerin yürütülebilmesi amacıyla, okulun bulunduğu bölgede hizmet veren rehberlik ve araştırma merkezine yönlendirmek.

1.6.2.Ortaöğretim Okul Müdürlüklerinin Yapacağı İşlemler:

 1. YEP ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilere İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümlerine göre rehberlik yapmak,
 2. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 25’inci maddesine göre kurulan “Kontenjan Belirleme Komisyonu” nca tespit edilen kontenjanları elektronik ortama süresi içerisinde işlemek,
 3. Pansiyonlu ortaöğretim kurumlarınca ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümlerine göre pansiyonda barındıracağı parasız yatılı öğrenci kontenjanını cinsiyete göre elektronik ortama süresi içerisinde işlemek.
 4. Güzel sanatlar ve spor liselerine müracaat eden öğrencilerin yerleştirmeye esas puanlarını e- okul sistemine işlemek.

1.7.ÖZEL EĞİTİM İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ, İL/İLÇE ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME VE NAKİL KOMİSYONUNCA YAPILACAK İŞLEMLER

 1. Genel ilköğretim programını tamamlayan ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu ile kaynaştırma yoluyla eğitime yönlendirilenleri, okul müdürlükleri ile işbirliği yaparak engel durumu ve özellikleri, ikamet adresleri dikkate alınarak her bir şubede iki özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci olacak şekilde ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlamak,
 2. Genel ilköğretim programını tamamlayan ve herhangi bir ortaöğretim kurumuna ya da açık liseye yerleştirilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bir başka ortaöğretim kurumuna nakli ile ilgili iş ve işlemleri velisinin yazılı başvurusu doğrultusunda belirlenen kayıt ve nakil dönemi içerisinde yürütmek,
 3. Genel ilköğretim programını tamamlayan ve herhangi bir ortaöğretim kurumuna ya da açık liseye yerleştirilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden, özel eğitim değerlendirme kurulu raporu ile kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam edemeyeceklerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü veya yatılı özel eğitim okul/kurumlarına geçişler ile ilgili iş ve işlemlerin velisinin yazılı başvurusu doğrultusunda yürütülebilmesi için il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu ile işbirliği yapmak.
 4. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin kaynaştırma yoluyla eğitimlerini sürdürmeleri ön görülen okul/kurumlara erişimini sağlamak üzere gerekli düzenlemelerin yapılması ve önlemlerin alınması hususunda okul müdürlükleri ile işbirliği yapmak.
 5. Komisyon tarafından ortaöğretim kurumunda kaynaştırma yoluyla eğitime erişimi sağlanan öğrencilerin velileri ile il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunu bilgilendirmek.

1.8.ÖZEL EĞİTİM İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİNCE YAPILACAK İŞLEMLER

 1. Genel ilköğretim programına devam eden özel eğitim ihtiyacı olan 8. sınıf öğrencilerinin uygun ortaöğretim kurumlarına geçişleri ile ilgili değerlendirmeyi yapmak. Bu kapsamda kaynaştırma yoluyla eğitim alacaklar ile özel eğitim okul/kurumuna devam edecek öğrenciler için özel eğitim değerlendirme kurulu raporu düzenleyerek uygun ortaöğretim kurumuna yönlendirmek.
 2. Öğrenciler ile ilgili hazırlamış olduğu özel eğitim değerlendirme kurulu raporunu il/ilçe özel eğitim hizmetleri kuruluna göndermek.
 3. Öğrencilere, ailelerine, okul müdürlüklerine yerleştirme ve nakil ile ilgili iş ve işlemler hakkında bilgi vermek.

1.9.ÖZEL EĞİTİM İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ İL/İLÇE ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ KURULUNCA YAPILACAK İŞLEMLER

 1. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme/nakilleri ile ilgili işlemleri il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları işbirliği ile yürütmek.
 2. Özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edecek öğrencilerin engel durumu ve özellikleri ile ikamet adreslerini dikkate alarak gidebilecekleri okul/kurumları il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna bildirmek.
 3. İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonunca ortaöğretim kurumunda kaynaştırma yoluyla eğitime erişimi sağlanan öğrencilerin bilgilerini MEBBİS RAM modülüne işlemek.
 4.  Özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edemeyeceklerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirmesi/nakilleri ile ilgili iş ve işlemleri yapmak.
 5. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/ kurumlarına devam edecek öğrencilerin bilgilerini Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne iletmek üzere milli eğitim müdürlüklerine bildirmek.
 6. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin kaynaştırma yoluyla eğitimlerini sürdürmeleri ön görülen okul/kurumlara erişimini sağlamak üzere gerekli düzenlemelerin yapılması ve önlemlerin alınması hususunda il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna bilgi vermek.

1.10. YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları; Yerleştirme sonuçları 14 ve 24 Ağustos 2015 tarihinde http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr

adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

2.BÖLÜM: OKUL TANITIM BİLGİLERİ, KAYIT VE NAKİL İŞLEMLERİ

2.1.OKUL TANITIM BİLGİLERİ

YEP sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul tanıtım bilgileri” http://oges.meb.gov.tr adresinde yer almaktadır.

Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgileri http://megep.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir.

2.2.OKUL ADLARI VE TERCİH KODLARI

Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullarda dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak Tercihte 25 (yirmi beş) okul tercihi yapabileceklerdir.

 1. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri (Tablo-1),
 2. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Liseleri (Tablo-2),
 3. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri (Tablo-3),
 4. Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Çok Programlı Anadolu Liseleri (Tablo-3),
 5. Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (Tablo-4),
 6. Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu İmam-Hatip Liseleri (Tablo-5) ,
 7. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP sonucuna göre öğrenci alan özel okullar (Tablo-6),
 8. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü açık öğretim kurumlarına bağlı liseler. (açık imam hatip lisesi, açık mesleki lise, açık lise) (Tablo-7) ’de yer almaktadır

2.3.KAYIT İŞLEMLERİ

Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.

2.4.KAYITLARLA İLGİLİ ESASLAR

YEP ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden parasız yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümleri gereğince; YEP’e göre yapılacak sıralama ve yerleştirme ile parasız yatılı olarak öğrenim görme hakkı sağlanır. Bu öğrencilerde ayrıca PYBS’yi kazanma şartı aranmaz.

2.5.PARASIZ YATILILIĞA TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına başvuruda bulunarak parasız yatılılığı tercih edenler ile Yatılı Bölge Ortaokulunu (YBO) başarı ile tamamlayarak parasız yatılılık hakkından yararlanmak isteyen öğrencilerin; parasız yatılı olarak yerleştirilmeleri ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümleri ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk e-Kılavuzunda belirtilen şartlara göre kontenjan tablolarında belirtilen durumlarına ve cinsiyetlerine uygun okulları tercih etmeleri halinde gerçekleştirilecektir.

2014-2015 öğretim yılında bütün ortaöğretim kurumlarına YEP ile öğrenci yerleştirileceğinden, PYBS’ye başvuran bütün öğrencilerin tercihleri bursluluk talebi olarak değerlendirilecektir.

Örgün resmî ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine parasız yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte 14 Eylül 2015 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları okul müdürlüğüne belgeleri ile birlikte 30 Eylül 2015 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

Konu ile ilgili genel açıklamalar, Parasız Yatılılık ve Bursluluk e-Kılavuzunda belirtilecektir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü
T elefon

Faks

e-posta

0(312) 413 13 26-16 18 0(312) 418 05 59

[email protected]

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
T elefon

Faks

e-posta

0(312) 413 15 01-03-08 0(312) 418 07 39 [email protected]
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü
Telefon

Faks

e-posta

0(312) 413 12 43-44-50-52

0(312) 425 19 67

mte [email protected]. tr

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü
Telefon

Faks

e-posta

0(312) 413 35 38 0(312) 223 85 76 [email protected]
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Telefon

Faks

e-posta

0(312) 212 76 18-19 0(312) 213 13 56 [email protected]
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü
Telefon

Faks

e-posta

0(312) 413 34 25-65 0(312) 212 24 61 [email protected]
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
Telefon

Faks

e-posta

0(312) 212 68 80 0(312) 212 99 58 [email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ