Egitim-Dünyası

Polis Akademisi Öğrencilerine Tekrar Tercih Hakkı Verildi ! İşte Ayrıntılar

Polis Akademisi Öğrencilerine Tekrar Tercih Hakkı Verildi ! İşte Ayrıntılar

Polis Akademisi Öğrencilerine Tercih hakkı 

Polis akademi öğrencilerine tekrardan bir tercih hakkı geldi bu hakka göre öğrenciler verilen üniversiteler üzerinden tercih yapabilecekler işte ayrıntılar;
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı(YÖK), Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yeniden yapacakları tercihleri için bir duyuru yayımladı.

Konuya ilişkin yapılan YÖK açıklaması:

Bilindiği üzere, 04.04.2015 tarih ve 29316 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6698 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 43. Maddesinde, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılır hükmü uyarınca adaylardan 14-17 Nisan 2015 tarihleri arasında tercihleri alınmıştır.

Ancak, Kurulumuza yapılan başvurularda adayların ailelerinin bulunduğu illerde eğitim imkanı verilerek İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere tercih yapılacak üniversite sayısının artırılmasının yanı sıra bazı yükseköğretim kurumlarımız da fiziki mekan yetersizliğini ifade ederek kendilerine verilen kontenjanların düşürülmesini talep etmişlerdir.

Konuya ilişkin yapılan taleplerin mevcut imkanlar çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi neticesinde Ankara (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi), İzmir (Dokuz Eylül Üniversitesi), Antalya (Akdeniz Üniversitesi), Balıkesir (Balıkesir Üniversitesi), Kırklareli (Kırklareli Üniversitesi), Niğde (Niğde Üniversitesi), Uşak (Uşak Üniversitesi), Sakarya (Sakarya Üniversitesi), Eskişehir (Anadolu Üniversitesi-Açıköğretim) ve Malatya (İnönü Üniversitesi-Uzaktan Öğretim) illerindeki yükseköğretim kurumları da tercih edilebilir üniversiteler arasına eklenmiştir. Ancak, İstanbul’daki devlet yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe program bulunmadığından tercih edilecek iller arasında İstanbul yer almamıştır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle adayların ve üniversitelerin talepleri doğrultusunda 24 Nisan 2015 Cuma günü saat 18:00’den 29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 12:00’ye kadar http://yoksis.yok.gov.tr/POLISUYG web sayfası üzerinden yeniden tercih alınarak yerleştirme işlemi yapılmasına karar verilmiştir.

Adayların 31’i zorunlu olmak üzere 33 tercih yapmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ