Egitim-Dünyası

MEB TEOG Sınav İtirazı Nasıl Yapılacak

MEB TEOG Sınav İtirazı Nasıl Yapılacak

Temel Öğretimden Orta Öğretime geçiş (TEOG) sınavının yapılması ile birlikte Adaylar sınav sonuçlarına itiraz edebilir miyiz diye merak ederken, Adayların sınav sonuçlarına rahatlıkla itiraz edebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavlara itirazların İnternet üzerinden alınabileceği “Sınav İtiraz Modülü”nü faaliyete geçirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavlara itirazların İnternet üzerinden alınabileceği “Sınav İtiraz Modülü”nü faaliyete geçirerek adayların kafasındaki soruları gidermiş oldu.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün İnternet sitesinde paylaşılan duyuruya göre, Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 26-27 Kasım’da yapılan ortak sınavlarla ilgili itirazlar  Sonuçların açıklanmasıyla beraber İnternet üzerinden yapılabilecek. Böylece adaylar eğer sınav sonuçlarında beklemedikleri bir sonuçla karşılaşırsa Milli eğitim bakanlığı İnternet sitesinde adaylara sunulan modül sayesinde itiraz edebilecek. Yapılan incelemeler sonucunda adaylara geri dönüş yapılacak.Peki Öğrenciler sınav sonuçlarına nasıl itiraz edebilecek.

SINAVLARA İTİRAZ NASIL YAPILACAK ?

Adaylar genel olarak itirazlarını “Sınav İtiraz Modülü”ne, Milli Eğitim Bakanlığının İnternet Sitesinde “esınav”  bölümüne tıklanarak ulaşılabilirler. İtiraz başvuruları için öğrencinin TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı seri numarası kullanılarak gerekli yerlerin doldurulmasıyla itiraz başvurularını yapabilecekler. Detaylı olarak maddeler halinde aşıda tekrar açıklarsak.

a. Sonuçlara yapılacak olan itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr (e-okul sistemi) internet adresinden yayımlanmasından itibaren en geç beş takvim günü içinde yazılı olarak YEĞİTEK’e yapılabilecektir.

b. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve geri dönüş yapılmayacaktır.

c. Her ders için yapılan itirazların incelenmesi için öğrenci velisi tarafından T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat/ANKARA şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla 10 TL (On TL KDV Dahil) yatırılması gerekmektedir. İtirazın haklı bulunması halinde ücreti iade edilecektir.

ç. İtiraz ücretini yatırıp banka dekontunu itiraz dilekçesi ile birlikte göndermeyen öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

d. İtirazların cevaplanmasında YEĞİTEK gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.

e. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.”

Hükümleri gereği 24.01.2014 Cuma gününe kadar itiraz etmeleri gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ