Egitim-Dünyası

EVDE EĞİTİM DOĞRU MU?

EVDE EĞİTİM DOĞRU MU?

Son zamanlarda ünlülerin çocuklarının evde eğitimiyle ilgili aldığı kararlar tartışma yaratırken, eğitimciler toplumdan uzaklaştırılan çocukların ileriki yaşamlarında büyük sorunlar yaşayabileceğini vurguluyor.  Özellikle Amerika’da yaygın olan evde eğitimin, okullardaki sistemden memnun olmayan aileler tarafından tercih edildiğini hatırlatan Zafer Koleji Kurucu Müdürü Müzeyyen Demir, yöntemin cazip ve ilginç görünse de çocuklarda tamir edilmesi zor sorunlara yol açabileceğini kaydetti.

-EVDE EĞİTİM DOĞRU MU?

-Son zamanlarda ünlülerin çocuklarının evde eğitimiyle ilgili aldığı kararlar tartışma yaratırken, eğitimciler toplumdan uzaklaştırılan çocukların ileriki yaşamlarında büyük sorunlar yaşayabileceğini vurguluyor

Zafer Koleji Kurucu Müdürü Müzeyyen Demir :

“Çocuklar evde eğitimle okulda öğrenecekleri dersleri öğrenir, ancak toplumsal

eğitimi alamaz”

“Cam fanusta yetiştirilmeye çalışılan çocuk, hayatı arkadaşlarıyla öğrenemediği için

sorunlarla baş etme, liderlik ve takım çalışması becerisi de kazanamaz”

“Evde eğitim çocuklarda hayal kırıklığı yaratır”

-Son zamanlarda ünlülerin çocuklarının evde eğitimiyle ilgili aldığı kararlar tartışma yaratırken, eğitimciler toplumdan uzaklaştırılan çocukların ileriki yaşamlarında büyük sorunlar yaşayabileceğini vurguluyor.

Özellikle Amerika’da yaygın olan evde eğitimin, okullardaki sistemden memnun olmayan aileler tarafından tercih edildiğini hatırlatan Zafer Koleji Kurucu Müdürü Müzeyyen Demir, yöntemin cazip ve ilginç görünse de çocuklarda tamir edilmesi zor sorunlara yol açabileceğini kaydetti.

Toplumdan uzak bir eğitim öğretim düşünülemeyeceğini ifade eden Demir “Çocukların gelişimlerini fiziksel ve ruhsal açıdan tamamlayabilmesinde okulun rolü çok büyük. Okulların görevi hem eğitmek hem de öğretmektir. Evde eğitimle çocuklar okulda öğrenecekleri dersleri öğrenir, ancak toplumsal eğitimi alamaz. Bu durumda çocukların gelişimlerinde ciddi sıkıntılara neden olabilir” dedi.

Ailelerin “ya çocuğumuz başına bir şey gelirse” korkusuyla yaşamasının anlamsız olduğunu ve bu nedenle okula göndermeme kararı alınmasını doğru bulmadığını bildiren Demir, şunları söyledi:

“Çocukları yaşıtlarından, eğitmenlerden, toplumdan ayırmak iyi bir yöntem değil. Cam fanusta yetiştirilmeye çalışılan çocuk, hayatı arkadaşlarıyla öğrenemediği için sorunlarla baş etme, liderlik ve takım çalışması becerisi de kazanamaz. Bu durum çocuğun geleceğini de etkiler. Kalabalıktan uzak büyüyen çocuklar gerçek hayatla yüzleşince hayal kırıklığı yaşar.  Ailelerin böyle hayati bir konuda alacakları kararı çok iyi düşünmesini öneriyorum.”

Zafer Koleji Kurucu Müdürü
Müzeyyen Demir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ